سازمان نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل از سال ۱۳۷۱ با ۱۲۳ نفر عضو شروع به فعالیت کرد. جلسات نظام پزشکی ابتدا در دفتر رییس بیمارستان ۲۲ آبان لاهیجان و پس از آن در مطب دو نفر از همکاران برگزار می‌شد و از سال ۱۳۷۵ ساختمانی که شرکت تعاونی اعتبار نظام پزشکی خریداری کرد، به‌صورت اجاره در اختیار سازمان قرار گرفت و در سال ۱۳۸۵ به ساختمان فعلی در خیابان ۲۲ آبان منتقل شد.

پروژه‌ی بنای ساختمان نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل از سال ۱۳۷۲ با تشکیل هسته اولیه استارت خورد و با خرید زمینی به مساحت ۴۱۴ مترمربع در سال ۱۳۷۹ وارد مرحله‌ی دوم خود شد. مرحله‌ی بعدی این پروژه با شروع ساخت ‌و ساز در سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در پایان سال ۱۳۸۵ طبقه‌ی هم‌کف ساختمان شامـل یک سوئیت دو اطاقه (که در حال حاضر در اختیار انجمن‌ها قرار دارد) و سالنی به مساحت ۱۸۵ متر مربع آماده شد، اما ساخت طبقه‌ی اول به مساحت ۲۵۳ متر مربع، شامل دو سالن برای جلسات هیأت مدیره و هیأت‌های انتظامی، بخش اداری، صدور پروانه‌ها، بخش شرکت تعاونی اعتبار از سال ۱۳۸۹ شروع و در سال ۱۳۹۰ پایان یافت و آخرین مرحله‌ی بنای سالن همایش در طبقه‌ی دوم بود که از سال ۱۳۹۴ شروع شد و جشن افتتاح سالن اجتماعات سازمان در روز دوم خرداد ۱۳۹۶ برگزار شد و جامعه‌ی پزشکی منطقه در این روز شاهد به ثمر رسیدن تلاش ۲۴ ساله خود در بنای خانه مشترک و نماد اتحادشان بودند که پس از سال‌ها مرارت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر زنده‌یاد دکتر علیرضا وارسته رییس محبوب شش دوره‌ی این سازمان به نتیجه رسید.

با افزایش تعداد اعضای سازمان به بیش از ۵۰۰ نفر، تعداد اعضای  هیات مدیره در ششمین دوره انتخابات این سازمان که در سال ۱۳۹۱ برگزار شد، به ۱۷ نفر رسید و از آن پس این سازمان در ۳ حوزه‌ی معاونت اداری- پشتیبانی و رفاهی، معاونت انتظامی و معاونت آموزشی و پژوهشی به فعالیت خود ادامه داد.

آخرین دوره انتخابات هیات مدیره  این سازمان که هفتمین دوره‌ی آن است در تیر ماه ۱۳۹۶ همزمان با انتخابات نظام پزشکی‌های سراسر کشور برگزار شد.

صدور پروانه‌ی مطب و دفاتر کار اعضای سازمان نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل از مرداد ۱۳۹۰ شروع شد. این فعالیت تا تیر ۱۳۹۴ به صورت دریافت مدارک دستی ادامه داشت و  از تیر ماه ۱۳۹۴ پروانه‌ها به‌صورت آنلاین در سامانه پروانه مطب در سایت سازمان کل جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شود.

هیات بدوی انتظامی از سال ۱۳۷۴ شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر هفتمین دوره هیات بدوی فعالیت دارد.
دادسرای نظام پزشکی لاهیجان از سال ۱۳۸۴ شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر چهارمین دوره‌ی فعالیت این دادسرا فعال است.
هیات حل اختلاف بررسی اولیه شکایات رسیده را بر عهده دارد.
بسیاری از شکایت‌ها معمولا سوءتفاهماتی است ‌که در هیات حل اختلاف برطرف شده و در مواردی نیز کیفرخواست صادر شده و به هیات بدوی معرفی می‌شوند. مواردی نیز از دادگاه و نظام پزشکی سایر شهرها برای کارشناسی ارجاع می‌شود.

سازمان نظام پزشکی لاهیجان اولین سازمان در سطح کشور است که از سال ۷۲ قرارداد گروهی با نمایندگی بیمه ایران در مورد بیمه مسوولیت حرفه‌ای منعقد کرد. تا سال ۱۳۸۶ بیشتر اعضای این سازمان تحت قرارداد با این نمایندگی بودند؛ از سال ۱۳۸۶ با تاسیس بیمه‌ی آسایش به مدت یک سال با این بیمه قرارداد داشت و پس از آن مجددا با نمایندگی قبلی که در سطح استان بیشترین تعداد بیمه‌ای را پوشش می‌دهد؛ با اخذ امتیازاتی ویژه در زمینه‌های مختلف، قرارداد بسته شد.

شرکت تعاونی اعتبار نظام پزشکی لاهیجان اولین و تنها شرکت تعاونی اعتبار نظام پزشکی در ایران با مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی است.
آغاز فعالیت شرکت تعاونی اعتبار لاهیجان از سال ۱۳۷۳ بود که در سال ۱۳۷۶ به نام شرکت تعاونی اعتبار نظام پزشکی لاهیجان به ثبت رسید و در سال ۹۵ رسماً تحت نظارت بانک مرکزی ایران قرار گرفت و در حال حاضر  ۲۶۹ نفر عضو دارد.

نشریه ندای سپید ارگان نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل از سال ۱۳۸۴ با هدف خبررسانی به اعضا ابتدا به فرم خبرنامه داخلی در ۴ صفحه منتشر شد و به همت و کوشش همکاران و اعضای محترم در حوزه‌های مختلف به‌صورت فصلنامه‌ی مجلد با محتوای متنوع منتشر می‌شود.