• بایگانی دسته بندی : مقالات علمی

نکات تغذیه‌ای در کبد چرب غیرالکلی 

Non- Alcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD

سیده نیلوفر توکلی لاهیجانی
مشاور تغذیه و رژیم درمانی
کارشناس ارشد تغذیه ورزش

بیماری کبد چرب غیرالکلی یک بیماری مزمن کبدی و متاسفانه بسیار شایع است و دامنه‌ی گسترده‌ای از علائم بالینی (از کبدچرب بدون علامت تا التهاب شدید کبد به همراه فیبروز وگاهی سیروز) را در بر می‎گیرد.

 چاقی، خصوصا چاقی شکمی، مقاومت به انسولین و عدم تحمل گلوکز (IGT) و دیابت نوع دو و افزایش چربی خون، از جمله مهم‎ترین علل بروز کبد چرب غیر الکلی هستند. از جمله دیگر عوامل خطر این بیماری می‌توان به افزایش سن و یائسگی، سابقه‌ی …

تاثیر تعارضات زناشويي در شکل گیری شخصیت و سلامت روانی جوانان

دکتر علیرضا عیوضی
متخصص اعصاب و روان
مدرس دانشگاه علمی کاربردی هلال احمر

تعارضات زناشويي و تأثيرات آن بر جوانان موضوع مطالعات ﻓراوانی در حوزه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی بوده است. بسياري از پژوهش‌ها بر روي جنبه‌هاي آشكارتر و کلی‌تر تعارضات خانوادگی همچون پرخاشگري زباني و فیزيكي متمركز شده‌اند و مطالعات کمتری معطوف به تاثیرات تعارضات پنهان و ناآشكار که بعضا مخرب‌تر نیز هستند؛ شده است.

هنگامي كه والدين در جريان تعارضات از يكديگر كناره‌گيري مي‌كنند و بحث‌ها و گفت‌وگوهاي آن‌ها حل ناشده باقي مي‌ماند، ﻓرزندان به‌طور مستقيم از اين تعارضات تأثير مي‌پذيرند؛ اگر چه اين تأثيرات از ديد والدين پنهان …

توده‌های پستان

 

دکتر زهرا اخوان
متخصص جراحی عمومی

 

توده‌های پستان از علایم مهم بیماری‎های پستان محسوب می‌شوند. کشف یک توده در پستان، می‎تواند یک اتفاق اساسی در زندگی یک خانم بوده و شدیدا موجب اضطراب در وی گردد، بنابراین آگاهی در مورد انواع توده‌های پستان و ماهیت آن‌ها و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مقاله به توده‌های خوش‌خیم پستان خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین توده‎های خوش‌خیم پستان عبارت‌اند از:
۱٫ کیست‌های پستان
۲٫ تغییرات فیبروکیستیک پستان
۳٫ فیبروآدنوم
۴٫ نکروز چربی
۵٫ التهابات پستان

  • کیست‌های پستان:

کیست‌ها، توده‌های خوش‌خیم حاوی مایع هستند که از اتساع بافت غددی …